PRAVDA je víc než gumoví medvídci

Znáte ten potutelný úsměv malého dítěte, které se snaží o první malou nevinnou lež? Tahá ji až z paty a vy se sice tváříte vážně, ale v duchu se smějete a čekáte copak asi vymyslí. První nevinné lži jsou u dětí roztomilé, ale ve skutečnosti jde o HODNĚ, i když jde třeba jen o gumové medvídky … tak jako o ně šlo u nás.

U nás se první pokus o malou dětskou lež odehrál ve věku kolem 2,5 let. A šlo právě o gumové medvídky :).

Židle mířící ke sladkostem

Byl už večer a z koupelny slyším zvuk židle vrzající po podlaze v kuchyni. Zůstala jsem ještě chvíli v koupelně a když jsem přicházela do kuchyně, dcera stála na židli u skříně, ve které máme na horní polici nějaké to sladké. A zrovna tam vracela zpátky pytlík gumových medvídků.

Děti většinou přicházejí po obědě nebo odpoledne, že  by chtěly něco dobrého. A někdy loudí sladké i víckrát přes den :), ale večer už sladké dovolené nemají.

Co je to ta pravda?

Nezlobila jsem se na ni, ale naopak mě napadlo, že jí na tom ukážu, co je to ta PRAVDA vs. LEŽ a co je důležité.

Jak by to vypadalo, kdybychom si nemohli doma věřit..

Konečně

Překvapit je základ úspěchu

Byla myslím trochu v šoku. Asi nečekala, že ji za to, že si vzala tajně večer medvídky, ještě pochválím a obejmu.

Přeji si, aby za námi děti přicházely s pravdou i v budoucnu, až se bude jednat o horší věci než pytlík gumových medvídků.

Chci, aby si pamatovaly, že nám můžou říct pravdu, že se nic nestane.

S tím souvisí také tzv. bezpodmínečná láska a přijetí. Co to znamená a proč je projevování lásky a přijetí bez podmínek nezbytné pro budování zdravé dětské sebeúcty, si můžete přečíst v eBooku zdarma Jak pohladit dětskou duši.

Dobrý příklad nade vše

Na nás, rodičích, je ukazovat dětem svým chováním, co pravda skutečně je a že platí nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Říkejme pravdu a držme slovo, když něco slíbíme. Buďme dětem zkrátka dobrým příkladem, protože  děti vše vnímají a zrcadlí naše chování.

Opakujme jim, že si říkáme pravdu a věříme si. Bude se jim to ukládat nejen do hlavy, ale i do jejich srdce.

Držím pěsti při zvládání prvních i těch následujících dětských lží. Budou to zkoušet, to je jasné. 😉

Baví mě inspirovat rodiče, jak jednoduše a přirozeně vybavit děti do života, aby byly sebejisté, vážily si sebe i druhých, měly pozitivní pohled na svět a šly si za tím, co je naplňuje a přináší radost a štěstí. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eKnihy BRZY ŠKOLKÁČKEM aneb hladký nástup do školky