Maminko, naučíš mě, jak Ti můžu udělat radost a jak se můžu o Tebe starat?

Máte ještě malé děti na to, aby Vám samotné bez cizí pomoci připravily dárek (například) ke dni MAMINEK? Chcete, aby Vám uměly říct, že Vás mají rády? Chcete, aby uměly ocenit, že jste pro ně důležitá? A zároveň tu..tak úplně.. není někdo jiný, kdo by děti k tomu navedl a pomohl jim Vás překvapit? Vůbec nevadí, VEĎTE K TOMU DĚTI SAMA! 😉

Jak je to u nás doma?

Máme doma skvělého, milujícího tatínka, s kterým je sranda a naplno se o nás stará. Jen těm svátkům, výročím, Dnům matek, o MDŽ ani nemluvím :-D, prostě nepřikládá nějakou zvláštní důležitost. 🙂

Proč? Postupně mi to došlo…

Jen kopíruje vzorec chování ze své rodiny, když byl on malý. Svátek matek ani MDŽ doma většinou neslavili, případně se (o takovéto „holčičí věci“) postaraly jeho sestry a on zatím pracoval venku s taťkou.

Takže místo toho, abych z toho byla smutná, jsem se rozhodla to přijmout, jak to je a VZÍT TO DO SVÝCH RUKOU.

Malé děti znají v podstatě jen to, co jim ukážeme a co je naučíme

Jsme to my, rodiče, kdo naše děti učí a svým příkladem jim ukazuje, jak se mají chovat, jak jednat s ostatními, jaké hodnoty přijímat nebo třeba také jak se zachovat v konkrétních situacích. Učíme je základní návyky, přesvědčení a v podstatě i celkový pohled na život. Mimo to je také můžeme naučit, že i MY máme nějaké potřeby, přání a že jsou věci, které dělají radost nám… zkrátka, že JSME také DŮLEŽITÍ.

A tak přirozeně vedu děti k tomu, aby nám uměly říct, že nás mají rády a uměly také ocenit, co pro ně děláme a staraly se také ony o nás. TOTO JE VELMI DŮLEŽITÉ, POKUD NECHCEME VE STÁŘÍ ZŮSTAT SAMI.

Den maminek

Když se začal blížit Svátek matek, řekla jsem našim dětem, že v neděli budou mít všechny maminky i JÁ svátek… HURÁÁÁ a že se moc těším. 🙂 Vzala jsem je do zahradnictví, aby vybraly mamince kytičku, která jí (rozuměj MNĚ 🙂 udělá radost. Vybraly jsme i kytičky pro babičky.

Doma jsem jim pak nachystala na stůl věci na vyrábění. Dostávaly jsme úžasné podklady ke tvoření ze školky v rámci distanční výuky, kde byly i srdíčka a další materiály k vytvoření dárku pro maminky. A když to dcerky zpozorovaly, samy řekly „Maminko, nekoukej se“ a začaly mi vyrábět dárek.

Pak běžely pro překvapení do pokoje. Pod peřinami měly schované čokolády, které jim den předem dala babička, aby mi je na Den matek mohly dát. Děkuji i Tobě, babičko 😉 A už se řadili i s tátou do řady, aby mi popřáli a řekli mi, že mě mají rádi.

Nejde o dárky, jde o ten pocit, že jsme pro někoho důležití

Děti se rodí jako sebestředné bytosti, které se zajímají jen o své potřeby. Musí to tak být, jde o jejich přežití, musí umět dávat najevo, co potřebují. A o tom, že na světě existují i další lidé, na kterých záleží je jednoduše musíme naučit. ZÁJEM O DRUHÉ, EMPATIE, NASLOUCHÁNÍ… to vše se děti od nás učí…a nejvíce do šesti let věku. Více o tom proč je toto období pro dítě a utváření jeho osobnosti tak důležité se můžete dočíst třeba zde.

Pokud budeme děti přesvědčovat o tom, že vše se točí jen kolem nich, sami sebe budeme upozaďovat a myslet si, že na nás nezáleží, naučíme je i takto přemýšlet. Je to prosté. Pak se, ale nemůžeme divit, že až dospějí, budou se k nám stále takto chovat.

Proto ukazujme a říkejme dětem co máme rádi, co nám dělá radost, co si přejeme a naopak i z čeho jsme třeba smutní a co se nám nelíbí. UČME DĚTI, ŽE I MY, RODIČE, JSME DŮLEŽITÍ.

Protože důležití jsme!

Mimo jiné třeba proto, že znamenáme pro naše děti ŠŤASTNÉ DĚTSTVÍ!

Baví mě inspirovat rodiče, jak jednoduše a přirozeně vybavit děti do života, aby byly sebejisté, vážily si sebe i druhých, měly pozitivní pohled na svět a šly si za tím, co je naplňuje a přináší radost a štěstí. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eKnihy BRZY ŠKOLKÁČKEM aneb hladký nástup do školky